Ona se razvijala organizirano po svim jedinicama brigade, po sistemu takmičenja između jedinica, a nekada kada se radilo o atletskim disciplinama takmičenje se odvijalo i među pojedincima u borbi za postizanje što boljih rezultata. Čitava organizacija sportskih takmičenja polazila je od principa masovnog učešća što većeg broja takmičara, iz čega bi se na kraju dobila kvaliteta kao prirodna posljedica masovnog učešća čitave boračke mase. Kako su u jedinicama naročito na Visu bila organizirana jednomjesečna ili tromjesečna takmičenja među jedinicama iz svih domena djelatnosti to je i sport bio uključen u opći sistem takmičenja i donosio veći ili manji broj poena jedinicama, te je i ta situacija pomogla uspješnom razvoju sporta.
O sportu u brigadi na Visu Nikola Milojević referent sporta brigade u brigadnom listu “XI. Dalmatinska”[1] od septembra 1944. godine između ostalog navodi: “Najrazvijeniji i najpopularniji je nogomet, a zatim lakoatletika, naročito bacanje kugle i kamena, te skokovi u vis i dalj s mjesta i sa zaletom i troskok, dok se u trčanju održavaju rjeđa takmičenja. Plivanje je također zainteresiralo većinu boraca i dalo dobre rezultate, kao i vaterpolo, čiji je još bolji razvitak otežan nedostatkom lopti i branki, kao i velika udaljenost pojedinih jedinica od pogodnog plivališta. Za odbojku su borci pokazali veliki interes i većina jedinica ima uređena igrališta za odbojku. Šah se sve više razvija u našoj bigadi. Održano je dosta takmičenja i postignut je napredak u tehnici igre. Ping-pong je također počeo da se razvija ali je sada ograničen na manji broj takmičara…”
U članku se navode i nogometni rezultati koje je odigrao nogometni tim brigade, a postigao je slijedeće rezultate: 11. brigada – 3. prekomorska brigada 2:0, 11. brigada – 1. brdski divizion 10:0, 11. brigada – 1. dalmatinska brigada 1:2, 11. brigada @Hajduk” – B tim 0:6, 11. brigada – Artiljerija 5:0,11. brigada – 12. dalmatinska brigada 1:8, 11. brigada – Auto-komanda 2:1.
Pisac članka konstatira da je brigadni tim dobro igrao, a za poraz s 12. brigadom okrivljuje loše suđenje, koje je iznerviralo igrače brigadnog tima. O nogometnom takmičenju između bataljona također se daju rezultati: 1. bataljon – 3. bataljon 2:1, 3. bataljon – 4. bataljon 1:0, 3. bataljon – 3. bataljon 1. dalmatinske brigade 7:1.
U članku se navode rezultati postignuti u lakoatletskim disciplinama. U skoku u vis preko 160 cm preskočili su: Antušin iz 2. bataljona, Kačić i Sinković iz 4. bataljona, Mantovani iz Petog (posljednja trojica preskočili su 155 cm). U skoku u dalj Kačić iz 4. i Antušin iz 2. bataljona skočili su 510 cm, a Olujić iz 1. i Šloser iz 5. bataljona skočili su 499 cm. U troskoku skakalo se preko 11 metara i tu daljinu su preskočili Antušin, Kačić i Olujić. Kada je brigada krenula s Visa takmičenja su se i dalje nastavljala. Ona se odvijaju intenzivno u mjestima logorovanja tamo gdje se je sređivalo i odmaralo nakon izvođenja borbenih dejstava. Tako su održavana takmičenja u Splitu, Mostaru, na koncentracijskom prostoru u sjevernoj Dalmaciji, u Lici poslije borbe za Gospić.
[1] List je u arhivi Ante Deaka u Beogradu.
Milan Rako, Slavko Družijanić, Jedanaesta dalmatinska udarna brigada (pdf)